صفحه اصلی
دکتر بهار فراهانی در فهرست ۲ درصد دانشمندان برتر جهان (۲۰۲۳)
  • 31231 بازدید

بسمه تعالی

     براساس اعلام معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید بهشتی؛ سرکار خانم دکتر بهار فراهانی، استادیار شایسته گروه پژوهشی سیستم‌های اطلاعاتی پژوهشکده فضای مجازی، در جمع پژوهشگران پر استناد ۲ درصد برتر جهان در سال ۲۰۲۳ قرار گرفت. لیست دانشمندان جهان براساس ارزیابی‌های انجام ‌شده در دانشگاه استنفورد بر مبنای شاخص‌های شناخته شده و اطلاعات مندرج در اسکوپوس معرفی شدند. این دانشمندان براساس میزان استناد به مقالات علمی معتبر منتشر شده تا پایان سال 2022 معرفی شده‌اند. 

     این فهرست، عملکرد استنادی نویسندگان را از لحاظ نمره شاخص استنادی مرکب آنان در بازه زمانی 1960 تا 2022 در 22 حوزه موضوعی اصلی و 174 حوزه فرعی تحلیل کرده و بر این اساس نویسندگانی را که در زمره پژوهشگران پر استناد 2 درصد برتر جهان قرار گرفته‌اند، به تفکیک در «فهرست 2 درصد دانشمندان پر استناد براساس عملکرد کل مدت خدمت» و «فهرست 2 درصد دانشمندان پر استناد براساس عملکرد آخرین سال (2022)» معرفی کرده است.

     شاخص استنادی مرکب (composite citation index) مجموعه‌ای از شش شاخص استنادی است که پژوهشگران دانشگاه استنفورد در پژوهش خود معرفی و محاسبه کرده‌اند. این شاخص مجموعه‌ای از شش شاخص استنادی مجزا است که همگی در یک فرمول ریاضی با استفاده از لگاریتم محاسبه شده‌است. فرمول مورد استفاده برای محاسبه شاخص استنادی مرکب (c score) حاکی از آن است که اثر برخی از شاخص‌ها مانند نرخ خوداستنادی که می‌تواند در حلقه‌های استنادی موجب دستکاری در شاخص‌ها شود، خنثی می‌شود. این شاخص به جای تمرکز بر بهره‌وری (تعداد مقالات) بر تاثیر (تعداد استناد) تمرکز می‌کند. همچنین نگاهی به اطلاعاتی نظیر هم نویسندگی و موقعیت نویسنده (تکی، اول و آخر) دارد. این گزارش براساس دیتای سامانه Scopus در تاریخ 1 اکتبر 2023 به‌دست آمده و توسط آزمایشگاه ICSR آنالیز شده‌است. همچنین ترتیب نویسندگان براساس رتبه آنها در C Score است.

فهرست 29 عضو هیات‌علمی دانشگاه شهید بهشتی در فهرست ۲ درصد دانشمندان برتر جهان - دانشگاه شهید بهشتی (sbu.ac.ir)

افزودن نظرات